Znakiem rozpoznawczym skandynawskiego stylu jest odpowiedni dobór kolorów i materiałów. Podpowiadamy jakie są najważniejsze zasady. Stosując się do nich możemy z łatwością stworzyć w tym stylu każde wnętrze.

Najważniejsza reguła o której musimy pamięta urządzając dom w skandynawskim klimacie? – Ten styl jest przede wszystkim podporządkowany naturze, co jest widoczne w wyborze materiałów i tkanin. W skandynawskich wnętrzach dominują naturalne drewniane meble i podłogi. Uzupełnieniem są naturalne dodatki, np. wykonane z wikliny, które doskonale komponują się z innymi, naturalnymi elementami aranżacji. Niezbędne są również ceramiczne wazony oraz misy.
Kolejna zasada? Skandynawskie wnętrza muszą być przede wszystkim przytulne. Dlatego pełno jest w nich pledów, poduszek i dywanów wykonanych z naturalnych materiałów, wełnianych lub bawełnianych. Dobrze komponują się w nim również tapicerowane meble – fotele wykończone miękkimi tkaninami oraz klimatyczne lampy o ażurowej konstrukcji.

 

Skandynawskie kolory i wzory 

 

Bardzo ważne są kolory. Skandynawskie mieszkania i domy zawsze utrzymane są w określonej, stonowanej kolorystyce. Ważny jest również dobór kolorów – warto postawić na naturalne, stonowane barwy z dominującym wpływem bieli i szarości. Dominuje  w nich jednak przede wszystkim wszechobecna biel, obecna bardzo często na podłodze, meblach i dodatkach. Dzięki niej pomieszczenia wydają się optycznie większe i jaśniejsze.  We wnętrzach pojawia się również klasyczna czerń, granat oraz wszystkie pastelowe odcienie.  Intensywne i żywe kolory mogą pojawić się za to w dodatkach: zasłonach, obrusach, kocach, czy poduszkach. Bardzo często uzupełnieniem takich aranżacji są również awangardowe, geometryczne desenie: pasiaste lub ludowe, które są jedynie subtelnym, kolorystycznym akcentem.

Jeżeli inspirujecie się skandynawskim stylem zapoznajcie się z najnowszą kolekcją JYSK dostępną w Wodnym Parku Handlowym MARYWILSKA 44.  Więcej na stronie http://www.wodnyparkhandlowy.pl/

POWRÓT DO BLOGA