Piękny i zadbany ogródek to miejsce, w którym z przyjemnością spędzamy czas. Abyśmy jednak mogli w pełni cieszyć się urokami tej przestrzeni, musimy odpowiednio zadbać o jej odświeżenie po zimowym okresie. Wspólnie z samoobsługowym sklepem z artykułami budowlanymi, remontowymi i wykończeniowymi PSB Mrówka przygotowaliśmy, krótki poradnik na temat: Kiedy i od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

Wiosna w ogrodzie – kiedy najlepiej zabrać się do pracy?

Coraz dłuższe cieplejsze dni, z przebijającymi się nieśmiało pierwszymi promykami słońca, skłaniają nas do tego, aby wyjść z domu i częściej spędzić czas na świeżym powietrzu.
To również czas na to, aby pomyśleć o odświeżeniu swojego ogrodu po zimowym okresie. Ale czy pierwsze cieplejsze dni to jeszcze nie za wcześnie na wiosenne porządki w naszej zielonej przestrzeni? Pozornie rzeczywiście tak by się mogło wydawać. Jednakże im wcześniej się za nie zabierzemy, tym lepiej dla naszej przestrzeni. Wraz ze wzrostem temperatur rośliny wypełniają się sokami, co sprawia, że mogą gorzej znosić wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Aby więc możliwie jak najszybciej zregenerowały się po zimowym okresie i zaczęły wegetację, nie powinniśmy zwlekać z podjęciem odpowiednich prac. Jak optymalnie rozplanować sobie marzec w ogrodzie?

Przygotowanie narzędzi – podstawa wszelkich prac ogrodowych

Wielu z nas zastanawia się, jak właściwie podejść do kwestii uporządkowania ogrodu. Zdecydowanie powinniśmy zacząć od przygotowania narzędzi ogrodowych oraz sprawdzenia ich stanu. Szpadel, motyka, grabie czy sekator – to podstawowy sprzęt, który przyda nam się do prac w ogrodzie w marcu, ale i przez cały rok. Dlatego też zanim go użyjemy, sprawdźmy, czy nadaje się on do czynności porządkowych. Często po długim okresie nieużywania konieczne będzie ich naostrzenie czy odrdzewienie. Jeżeli natomiast nasz sprzęt jest już stosunkowo stary, powinniśmy pomyśleć o zakupie nowych odpowiedników. Odpowiednio dopasowane rękawice, wygodne uchwyty czy wytrzymałe skrzynki drewniane znacznie ułatwią nam wiosenne porządki oraz pozwolą uniknąć zbędnego wysiłku. Natomiast sprzęt i potrzebne akcesoria do pracy w ogrodzie w atrakcyjnych cenach znajdziemy
PSB Mrówka w Parku Handlowym MARYWILSKA 44.

Usunięcie z roślin zimowych osłon

Jedną z pierwszych czynności, którą możemy wykonać w połowie marca w ogrodzie, jest zdjęcie z krzewów i bylin zimowych osłon. Najlepiej dokonać tego od razu po ustąpieniu mrozów, gdy przez kilka kolejnych dni utrzymywać się będą ciepłe, dodatnie temperatury. Ważne jest również, abyśmy okrycia zdejmowali stopniowo, tak, aby rośliny przyzwyczaiły się do nowych warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się w granicach 0 stopni Celsjusza lub prognozowane są okazjonalne przymrozki, możemy przez pewien czas pozostawić jeszcze kopczyki z ziemi. Zabezpieczą one rośliny przed wahaniem temperatury i ewentualnym przemrożeniem.

Wiosenne przycinanie krzewów

Kiedy już zdejmiemy z roślin zimowe okrycia, kolejnym krokiem będzie usunięcie wysuszonych i uschniętych części roślin. Dzięki temu nie tylko poprawimy ich wygląd, ale też skutecznie je wzmocnimy. Zabieg przycinania gałązek chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz umożliwia prawidłowy rozwój młodych pędów i pączków. Zabierając się do tej czynności pamiętajmy o zachowaniu staranności i precyzji. Zwróćmy uwagę na to, aby cięcie było równe i nie miażdżyło  gałęzi. Kiedy wykonamy tę czynność, nasze prace w ogródku możemy kontynuować przez oczyszczenie trawników z suchej trawy bądź liści, odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiew czy rozsypanie nawozów. Zwieńczeniem prac będzie zasianie roślin, szczególnie tych jednorocznych, które powinniśmy zasiać właśnie w marcu. Rozsądne zaplanowanie czynności porządkowych oraz podjęcie ich w odpowiednim czasie sprawi, że wiosna w ogrodzie będzie kojarzyła się nie tylko z uciążliwą pracą, ale przede wszystkim z przyjemnością.

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI