Wspaniałą atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzą przemyślane dekoracje domu i otoczenia, pyszne potrawy, spośród których wiele przygotowuje się tylko na Święta, oraz domownicy i goście. Ci, odświętnie ubrani, zbierają się przy świątecznym stole i w pięknym otoczeniu mogą spędzić wspólnie ten magiczny czas. Jak udekorować dom i ogród, aby poczuć prawdziwie bożonarodzeniowy klimat? 

Cały proces dekorowania domu czy mieszkania warto najpierw starannie przemyśleć i zaplanować. Przede wszystkim trzeba zdecydować o kolorystyce i rodzajach ozdób, które chcemy w tym roku wykorzystać, bo przecież modowe trendy obejmują także świąteczne dekoracje. Oczywiście nie trzeba za nimi podążać. I choć wielu z nas przywykło do tradycyjnego wystroju, do klasycznej, wielobarwnej choinki i stroików na stole, to czasem warto wyjść poza te schematy i odmienić nieco świąteczny klimat.

Co jest modne w tym roku?

Choć wiele osób będzie zaskoczonych, ale awangardowym, bożonarodzeniowym kolorem w tym roku jest czerń. Trzeba jednak przyznać, że kolor ten może dobrze wyglądać we wnętrzach nowoczesnych lub wręcz industrialnych. Jednak, pomimo wielkich chęci światowych projektantów, trudno się spodziewać, że czarne dekoracje bożonarodzeniowe zyskają wielką popularność, nawet jeśli złagodzilibyśmy je dużą ilością złota i srebra.
Na szczęście czerń nie jest jedynym, modnym kolorem. W tegoroczne trendy doskonale wpisują się choinki udekorowane na biało z akcentami złotymi i srebrnymi. Trzeba przyznać, że wyglądają one wręcz zjawiskowo i doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w pastelowych barwach. Takie rozwiązanie jest godne polecenia. Oprócz białych ozdób choinkowych, na fali są też te w kolorze błękitnym, szmaragdowym i turkusowym. Tradycjonaliści mogą też nieco odetchnąć z ulgą, bo powróciły choinki zdobione elementami w kolorze czerwonym ze złotymi akcentami.
Jeśli więc zdecydujesz już, w jakim kolorze będzie twoja choinka, warto utrzymać wszystkie dekoracje świąteczne w tej samej tonacji. Zarówno ozdoby na oknach, świąteczny stół i nawet tradycyjny wianek bożonarodzeniowy na drzwiach wejściowych, powinny być udekorowane elementami w czerwieni, w błękicie czy w bieli. 

Ekologiczne klimaty

Ekologia odgrywa dzisiaj ogromne znaczenie i wkroczyła także do strefy świątecznego designu. Dziś bardzo modne są ozdoby wykonane z naturalnych surowców, i to często przygotowywane własnoręcznie przez domowników. Miłośnicy natury mogą więc sięgnąć po jutowe kokardy, wiklinowe i drewniane ozdoby, po przepiękne suszone plastry pomarańczy i cytryn, i tym udekorować bożonarodzeniowe drzewko. Tu też przydadzą się kolorowe suszone kwiaty, a wśród nich świetnie sprawdzają się suszone hortensje, które latem cieszyły nas, kwitnąc w ogrodzie. Pięknymi akcentami są gałązki ostrokrzewów czy berberysów, które teraz mają piękne, czerwone owoce.
Z takich elementów można też przygotować niezwykle interesujące stroiki, które udekorują świąteczny stół. Z tych naturalnych ozdób przygotujemy również bożonarodzeniowe wianuszki, a ponadto można przystroić nimi lampiony i świece.

Ogród niczym z bajki

W ogrodzie można naprawdę zaszaleć. Bez względu na fakt, czy spadnie śnieg czy nie, warto zaaranżować kilka typowo bożonarodzeniowych dekoracji. Świetnie sprawdzą się metalowe lampiony, chociażby te na niewielkie tealighty. Ozdobione gałązkami świerku, ostrokrzewu, czy też cytrusami, będą wyglądały przepięknie. Mogą być ustawione wprost na ziemi, na tarasie, albo podwieszone w dobrze wyeksponowanych miejscach. Warto też pomyśleć o dużych, wiklinowych koszach, które wyłożymy gałązkami świerkowymi i udekorujemy owocami i orzechami oraz jutowymi wstążkami.
W ogrodzie nie może też zabraknąć przepięknych świateł, które wpisały się już na stałe w bożonarodzeniowe klimaty. W każdym markecie czeka na nas ogromny wybór łańcuchów świetlnych, z których można tworzyć naprawdę oryginalne instalacje świetlne.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA FB I STRONY WWW SKLEPU MRÓWKA.

STRONA WWW MRÓWKA
FB MRÓWKA
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI