Kurz będzie zawsze powstawał w naszym mieszkaniu i przedostawał się z zewnątrz do środka. Możemy jednak skutecznie go usuwać, zarówno z powietrza, jak i ze wszystkich powierzchni. Pomimo częstego sprzątania i dbałość o porządek, prędzej czy później kurz osiada na meblach, sprawiając wrażenie zaniedbanego pomieszczenia. Jak się go pozbyć?

Czym jest kurz i skąd się bierze?

Najogólniej mówiąc, to zbieranina cząsteczek o rozmiarach poniżej 500 mikrometrów. Na skład tego osadu składa się mnóstwo elementów – pyłki roślin, zanieczyszczeń emitowanych przez samochody,  związki zawarte w dymie papierosowym, gazie kuchennym, a nawet martwe komórki naskórka.

Skąd bierze się kurz? Najprościej byłoby stwierdzić, że z brudu. Problem ten jest jednak dużo bardziej złożony. Jak zostało wspomniane powyżej, kurz stanowi mieszaninę wielu zróżnicowanych elementów. Abstrahując od ich zgłębiania przyznać jednak należy, iż pył ten zwykle zbiera się w miejscach sprzątanych najrzadziej.

Podstawą jest prawidłowa wentylacja

Jednym z najczęstszych powodów gromadzenia się kurzu jest słaba cyrkulacja powietrza, spowodowana niewłaściwą wentylacją. Stąd też walkę z niechcianym pyłem zacznij od zbadania jej stanu. Upewnij się, że kratki wentylacyjne w Twoim mieszkaniu nie są zabrudzone lub zatkane. Aby zaś tego uniknąć, regularnie przecieraj je morką ściereczką. Raz na jakiś czas wyjmij je oraz dokładnie umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.

Regularne wietrzenie pomieszczeń

Skutecznym sposobem pozbycia się kurzu na meblach oraz innych elementach w mieszkaniu jest także jego regularne wietrzenie. Nie od dziś wiadomo, że roztocza pojawiają się najczęściej w warunkach wysokich temperatur i dużej wilgotności. Problemu tego unikniesz, regularnie otwierając okna w mieszkaniu. Latem należy robić to nawet kilka razy w ciągu godziny. Zimą natomiast najlepiej przewietrzyć pomieszczenie raz, a dłużej. W ten sposób nie wychłodzisz zbytnio mieszkania, a wpuścisz do niego rześkie powietrze.

Częste odkurzanie

Tuż po kurzu na meblach, najbardziej podatnym miejscem na jego osiadanie się są dywany i wykładziny. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z nich na rzecz paneli czy płytek, które dużo łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli jednak nie chcesz wprowadzać takich zmian, pamiętaj, aby regularnie trzepać dywany na zewnątrz. Nie zapominaj również o częstym i dokładnym odkurzaniu podłóg. Przystępując do tej czynności upewnij się jednak, że odkurzacz posiada szczelną obudowę. W innym przypadku część zbieranego kurzu będzie z powrotem wypuszczał do mieszkania.

Czyszczenie kaloryferów

Kaloryfery bądź grzejniki to elementy, o których wiele osób zapomina podczas sprzątania. Tymczasem zanieczyszczone – również mogą stać się źródłem kurzu. Jak wyczyścić grzejnik z kurzu? Wszystko zależy od rodzaju instalacji. Najtrudniejsze do oczyszczenia są bez wątpienia kaloryfery żeberkowe. Do wielu ich miejsc nie dotrzesz bowiem ściereczką. Pomocny w tym przypadku może okazać się kij owinięty szmatką zwilżoną specjalnym aerozolem. Łatwo przeniknie on do przestrzeni między żeberkami, skutecznie je oczyszczając. Jeśli jednak szczelinki są na to zbyt wąskie, co ma miejsce chociażby w przypadku kaloryferów płytowych, do ich oczyszczenia możesz posłużyć się linijką owiniętą gazikiem lub cienką szmatką.

Mamy nadzieję, że artykuł przygotowany razem z PSB Mrówką pomoże Wam zwalczyć kurz w szybki i łatwy sposób. Mając trochę więcej czasu w domu warto zwalczać ten nieprzyjemny osad na bieżąco. Do dzieła!

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI