W skład komplementarnego wyposażenia ogrodnika należy wymienić: szpadel, grabie o ostrych zębach, grabie elastyczne, widły, różnego rodzaju łopatki, sekatory (jednoręczny kowadełkowy, jednoręczny nożycowy, dwuręczny), piły, siekiera oraz taczka. Do bardziej zaawansowanych sprzętów zalicza się kosiarka (elektryczna, spalinowa, akumulatorowa) oraz opryskiwacz (ręczny, naramienny, plecakowy). Istnieją jednak narzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie pielęgnację ogrodu czy działki. Które z nich powinien posiadać każdy ogrodnik?

  • Listę podstawowych narzędzi otwierają grabie. Można wybrać model o uniwersalnej końcówce, który nadaje się zarówno do wyrównywania ziemi, jak i do grabienia trawy. Wiosną model ten z pewnością się sprawdzi, ale jesienią warto już pomyśleć o kolejnych, tym razem specjalnych grabiach przeznaczonych do grabienia liści.
  • Niezbędny jest także komplet łopatek, które będą służyły do sadzenia roślin, do spulchniania i wszelkich poprawek powierzchni. Zaawansowani ogrodnicy powinni zaopatrzyć się w specjalne ręczne kultywatory, dzięki którym łatwiej jest spulchniać większe powierzchnie grządek i rabatek.
  • Żaden ogrodnik nie obejdzie się bez ręcznego sekatora, który służy do przycinania delikatnych pędów roślin. Jeśli w ogrodzie znajdują się krzewy lub żywopłot, to z pewnością potrzebne będą również nożyce do przycinania gałęzi, i to najlepiej w kilku rozmiarach.
  • Prace zdecydowanie ułatwia też taczka, bo wiosną można nią przewozić ziemię i rośliny, a jesienią jest przydatna przy pracach porządkowych. Niezbędny będzie także ogrodowy wąż do podlewania lub przynajmniej duża konewka. Warto również mieć pod ręką ogrodową miotłę i rękawiczki, które ochronią dłonie.

Zapraszamy na zakupy do Mrówki czynnej codzienne od poniedziałku do niedzieli od 8-19

*niedziela handlowa

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI