Po długiej zimie przychodzi czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Początkiem marca w sklepach pojawiają się przeróżne torebki z nasionami. Marzec jest najlepszym miesiącem na wybór odpowiednich roślin do naszego ogródka. Tylko na co zwracać uwagę przy zakupie nasion kwiatów i warzyw?

Przygotuj się z Mrówką do wiosny i dowiedz się co należy wziąć pod uwagę kupując nasiona, bowiem podczas zakupów powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • Kupujmy nasiona w niewielkich, hermetycznie zamkniętych opakowaniach – unikamy zakupu nasion na wagę. Zrezygnujmy z uszkodzonych i zawilgoconych torebek oraz takich, które leżały w punkcie sprzedaży na słońcu (poznamy je po wyblakłych i pomarszczonych opakowaniach).
  • Sprawdźmy termin ważności (przydatności), ponieważ w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania.
  • Warto wybierać nasiona polskich odmian – są one lepiej przystosowane do uprawy w naszych warunkach klimatycznych niż nasiona importowane.
  • Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, wybierajmy wyłącznie nasiona pochodzące od znanych, cieszących się dobrą opinią producentów – zyskujemy wówczas gwarancję, że są one dobrej jakości, wykiełkują i wyrosną z nich właśnie takie rośliny, jakie zaplanowaliśmy.
  • Zwróćmy uwagę na wagę nasion w torebce – czasami nie warto kupować tańszych nasion, gdyż jest ich kilkakrotnie mniej niż nasion minimalnie droższych. Ważny jest zatem stosunek wagi do ceny.
  • Kupmy tyle, ile nam aktualnie potrzeba. Nie róbmy zapasów, ponieważ niewykorzystane w sezonie nasiona w kolejnym mogą już stracić termin ważności lub ich zdolność do kiełkowania znacząco spadnie.
  • Na każdym opakowaniu nasion ekologicznych musi znajdować się znaczek rolnictwa ekologicznego (znaczek złożony z gwiazdek na zielonym tle) oraz nazwa jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne, same przedrostki BIO lub EKO.
  • Zachowajmy opakowanie i paragon, przydadzą się w przypadku ewentualnej reklamacji.

W nasiona najlepiej zaopatrywać się w miejscach znanych i sprawdzonych – może to być specjalistyczny sklep ogrodniczy czy centrum ogrodnicze. Nie kupujmy nasion od ulicznych sprzedawców, na rynku czy bazarze, nawet jeśli cena jest kusząca. Nie wiadomo, jak były one przechowywane, a ma to duży wpływ na zdolność nasion do kiełkowania.
Nasiona możemy kupić także przez internet, np. bezpośrednio od producentów – niejednokrotnie kosztują mniej, poza tym dostawa jest prosto do domu.
Natomiast przychodząc do Mrówki w Parku Handlowym MARYWILSKA 44 i kupując nasiona z serii “Wesoły ogródek” wspierasz fundację, która pomaga chorym dzieciom!
Dlatego już dziś zapraszamy do Mrówki po nasiona, narzędzia, sekator, grabie, szpadel, taczki ogrodnicze i wiele innych produktów pomocnych do przygotowania się do wiosny!

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI