To, jaki styl będzie miała nasza kuchnia zależy od wielu czynników. Zwykle staramy się zachować spójność kuchni z pozostałymi pomieszczeniami, dzięki czemu całe mieszkanie czy dom ma podobny charakter. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, kiedy kuchnia w żaden sposób nie przypomina stylem sąsiadującego salonu. W większości przypadków kierujemy się indywidualnymi upodobaniami i gustami, choć rzeczywiście coraz częściej zwracamy uwagę na jej funkcjonalność i praktyczny wymiar. Jaką zatem kuchnie wybrać? W jakim stylu ją urządzić? Przedstawiamy te najmodniejsze w poniższym wpisie.

Kuchnia w stylu tradycyjnym

Styl tradycyjny wyróżnia się klimatem, bez szaleństw. Przytulny klimat sprawdza się najlepiej, kiedy chcemy wykreować ciepłą i przyjazną atmosferę sprzyjającą rodzinnym spotkaniom i wspólnemu gotowaniu. W tradycyjnie urządzonej kuchni powinny się znaleźć drewniane meble, koniecznie przeszklone fronty szafek, ewentualnie kredens, a także tradycyjne dodatki – zasłony, firany, rośliny.

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnie w stylu angielskim łączą w sobie klasyczną elegancję i funkcjonalność. Ważne tu są szczególnie meble o prostych liniach i dodatki. W angielskiej kuchni może się np. pojawić kolorowa tapeta na ścianie i salonowy żyrandol w stylu glamour.

Kuchnia w stylu skanydnawskim

Styl skandynawski w urządzaniu wnętrz charakteryzuje się prostotą, umiarkowaniem i funkcjonalnością. Ważną rolę odgrywają tu jasne, neutralne kolory oraz naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Kuchnia urządzona w tym stylu powinna być dobrze przemyślana, pozbawiona wszystkiego co zbędne, w myśl zasad feng shui i sprzyjająca rodzinie.

Ważną role w tej skandynawskiej kuchni odgrywa duży, drewniany stół, przy którym może swobodnie zasiąść kilka osób. Stonowaną kolorystykę przełamują barwne dodatki, ale wciąż o prostych i wyważonych formach. Zobacz wpis o kąciku jadalnianym i znajdź najlepszy stół >> LINK

Kuchnia w stylu loftowym

Styl loftowy to coś dla wielbicieli industrialnych przestrzeni. Przede wszystkim pasuje do dużych otwartych przestrzeni z dużymi oknami. Lubi surowe materiały i fabryczne nawiązania. Nie przeszkadza mu nieotynkowana ściana, czy surowy beton lub wylana żywica na podłodze.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny wyróżniają prostota, praktyczne rozwiązania. Nie ma tu miejsca na stylizację. Muszą za to się pojawić nowoczesne materiały, jak srebrne aluminium czy tworzywo sztuczne. Żeby nieco złagodzić chłodny wyraz nowoczesnych stylizacji stosuje się drewniane dodatki, np. solniczka i pieprzniczka.

Pamiętajmy, że kuchnia klasyczna właściwie nigdy nie przestanie być niemodna, jest ponadczasowa. Często nie można tego powiedzieć o wnętrzu nowoczesnym, w którym zastosowane formy czy materiały przestają być modne, zastępowane są przez jeszcze nowsze, jeszcze bardziej nowoczesne, wytrzymałe, praktyczne. Jedno jest pewne niezależnie od stylu, kuchnia musi być dopasowana do nas i do naszych upodobań. Jeśli szukacie inspiracji w jakim stylu urządzić wymarzona kuchnię zapraszamy do odwiedzenia polskiego salonu meblowego Black Red White.

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI