Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Pozwala na odpoczynek i regenerację. Jest ważny przede wszystkim dla odbudowy układu nerwowego, ale ma znacznie więcej korzystnych działań.

Zdrowy sen to ważny element dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne. Ma wpływ na kondycję całego organizmu, zapewnia regenerację i prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, wpływa na gospodarkę hormonalną i energetyczną, poprawia stan skóry.

Ze względu na panujące obecnie tempo życia wiele osób zaniedbuje właściwą higienę snu. Śpią za mało i w niesprzyjających warunkach. Sen jest płytki, zbyt krótki i nie przynosi odpoczynku. A to duży błąd, który w dłuższej perspektywie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Zdrowy sen – dlaczego jest tak ważny dla zdrowia?

Sen jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jedna z jego pierwotnych potrzeb fizjologicznych. Człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć dłużej niż bez snu. A jakość nocnego odpoczynku na wpływ na działanie niemal wszystkich organów i narządów w ciele.

Jakie znaczenie dla mózgu ma sen? Jest potrzebny przede wszystkim dla regeneracji ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Podczas snu dochodzi do wyłączenia jego aktywności oraz uruchomienia mechanizmów naprawczych. Mózg naprawia uszkodzenia i regeneruje się na poziomie fizycznym. To kluczowa rola zdrowego i relaksującego snu.

Odpowiednia ilość snu — ile spać, żeby się wyspać?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Najdłużej śpią noworodki, a najkrócej osoby starsze. Ile godzin powinno się spać? Dzieci, które mają mniej niż 3 miesiące, mogą spać 14-17 godzin na dobę. Niemowlęta potrzebują 11-14 godzin snu, a przedszkolaki już tylko 10-13 godzin. Osoby dorosłe powinny przeznaczyć na nocny wypoczynek 7-9 godzin. Natomiast norma dla seniorów wynosi 7-8 godzin, choć w praktyce osoby starsze często mają problem z zaśnięciem i śpią dużo krócej.

Jedną z podstawowych zasad zdrowego i jakościowego snu jest dobrze zorganizowana sypialnia. Aby dobrze spać sypialnia powinna być pomieszczeniem cichym, z możliwością zaciemnienia okien, z wygodnym łóżkiem, dobrze dobranym materacem i grubością pościeli dostosowaną do panujących warunków. Wybierz odpowiedni materac i poduszkę, które pozwolą na właściwe ułożenie ciała podczas snu. Salon Dobry Sen jest idelanym miejscem do przetestowania i zakupienia właściwego łóżka, stelaża i materaca. Przestronny salon posiada w swojej ofercie łóżka tapicerowane oraz z litego drewna: jesionowego, dębowego, sosnowego, świerkowego czy bukowego. Dostępne są także materace renomowanych marek polskich i włoskich producentów: Senactive, Merita, Falomo oraz stelaże, a wieloletnie doświadczenie pozwala obsłudze doradzić jak wybrać idealne łóżko do sypialni. Łóżka jak i materace na życzenie klienta można zamówić w pożądanym wymiarze.

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI